Dyskopatia Kręgosłupa

Dyskopatia kręgosłupa Dyskopatia kręgosłupa w potocznym języku nazywana jest wypadaniem kręgów. Co to jednak jest to wypadanie kręgów i na czym polega?

Dyskopatia kręgosłupa jest to jego niestabilność w uszkodzonym miejscu. Potocznie zwane "wypadanie" to z medycznego punktu widzenia, przemieszczanie się jądra miażdżystego dysku kręgosłupa w kierunku światła kanału kręgowego. Dzieje się tak wówczas, kiedy dochodzi do uszkodzenia pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego, który jest odpowiedzialny za stabilizacje kręgosłupa. Na skutek tych uszkodzeń dochodzi do zanikania naczynia krwionośnych przebiegających w pierścieniu włóknistym i pozostają puste kanały. Na skutek czego zmniejsza się stopień uwodnienia krążka, co prowadzi do zmniejszenia sprężystości kręgosłupa.

Dyskopatia jest najczęstszą przyczyną występowania bólu kręgosłupa. Do jej pojawienia się dochodzi w dwojaki sposób- na sposób urazów kręgosłupa jak i na skutek nieprawidłowego trybu życia (np. u dzieci noszenie ciężkiego plecaka ciągle na tym samym, jednym ramieniu, u dorosłych długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, krzywe siedzenie itp).

Najczęściej mamy do czynienia z dyskopatią szyjnego odcinka kręgosłupa, która objawia się silnymi, trudnymi do wytrzymania bólami głowy oraz z dyskopatią kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. W przypadku tej drugiej dyskopatii mamy do czynienia z bółem promieniującym do jednej bądź obu kończyn dolnych co w bardziej zaawansowanym stadium choroby prowadzi do częściowego niedowładu kończyn (najczęściej jest to zaburzenie czucia).

Aby nie mieć problemów z kręgosłupem należy o niego dbać. Unikniemy wtedy długotrwałego i ciężkiego leczenia. Jak dbać o kręgosłup - garść porad przeczytać można na niniejszym bloguPodobne Tematy:

» Rehabilitacja Kraków

Firma maXpro: Rehabilitacja Kraków oferuje usługi rehabilitacyjne. Fizjoterapuci pracujący w firmie to dyplomowani specjaliści z branży. (..) » więcej

» Leczenie dyskopatii kręgosłupa

Nieleczona dyskopatia postępuje. Z czasem zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa nie tylko się powiększają ale również rozprzestrzeniają się na inne kręgi (..) » więcej

» Masaż leczniczy ?

Masaż najczęśniej kojarzy nam się z czynnością wykonywaną przez masażystę. Wielu z Nas nie wie o innych formach masażu jak np. wodny masaż wirowy. Jest to masaż polegający na masowaniu (..) » więcej